mapiranje nesvrstanosti
Музеј Југославије, као музеј са богатом и диманичном историјом видљивом већ у самом прегледу назива ове институције, јесте отворена институција која савременом интерпретацијом прошлости подстиче различите актере да активно сагледавају садашњост. Кроз своје програме и активности Музеј Југославије подстиче друштвено памћење и културу сећања везану за развој југословенске идеје, од настанка државе Југославије као краљевине до њеног нестанка почетком деведесетих година двадесетог века.
Музејски комплекс данас чини неколико објеката, међу којима се налази и Музеј 25. мај, један од ретких примера тотал дизајна у историји југословенске архитектуре, који је пројектовао Михаило Мика Јанковић, архитекта чије име од 2017. носи и улица у којој се Музеј налази.
Поред тога што се у фонду овог музеја, насталог спајањем Меморијалног центра Јосип Броз Тито и Музеја револуције, налазе бројни поклони које су представници несврстаних земаља даривали председнику СФРЈ, Музеј Југославије је 2011. године обележио педесет година од Прве конференције Покрета несврстаних изложбом „Несврстани – од Београда до Београда”, а 2016. године 55. годишњицу организацијом конференције „Несврстани музеј”. Као и Музеј афричке уметности, али и Архив Југославије и друге институције, и Музеј Југославије је прославио шездесетогодишњицу Београдске конференције организацијом тематске изложбе у Музеју 25. мај (пронађи више на музејском сајту на листи препоручених линкова).
У оквиру ове мапе Музеј Југославије бележимо као место које захваљујући својој сталној колекцији, музејском фонду и тезаурусу, али и бројним догађајима, музејским акцијама и реакцијама памти, преиспитује и доприноси очувању несврстаног наслеђа и наслеђа несврстаних. За Музеј афричке уметности као носиоца пројекта nesvrstani.rs занимљивост представља и податак да је иконични фасадни мозаик Музеја 25. мај сложен у данашњој малој изложбеној сали МАУ, која је пре изградње музеја била атеље Бошка Карановића, аутора мозаика, али и Зоре Петровић, и иницијално – Моше Пијаде. Фотографију рада на слагању самог мозаика из приватне архиве професора Бранимира Карановића, коме се овом приликом захваљујемо, приказујемо премијерно на овом сајту (погледај галерију слика).
Музеј Југославије и Музеј афричке уметности могли би се назвати београдским музејима несврстаности који теже да, примењујући приступе савремене музеологије, понуде нове и другачије погледе на Покрет несврстаних као културолошки феномен. Херитолошка мапа несврстани.рс у граду Београду бележи ова два музеја као једина музејска обележја несврстаности.
Препоручени линкови:
Музеј афричке уметности
Copyright © 2021