Ресторан „Виногради” (Агино брдо, Гроцка)

Ресторан „Виногради“ у Гроцкој, протоколарно место Београда и старе Југославије


Ресторан „Виногради” је угоститељски објекат на Агином брду у Гроцкој, и за многе један од симбола послератног просперитета Гроцке и старе Југославије. Легендарни национални ресторан у Гроцкој био је тек један у низу Метрополових угоститељских објеката, а својим радом и гостима обележио је златно доба из кога за „воћну општину” потиче ласкави надимак „Мала Калифонија”, док по њему мештани и надаље читав крај називају „Метропол”. У 21. веку је васкрсао у модерно здање са печатом некадашње традиције, о чему сведочи и галерија документарних фотографија из колеције Музеја Југославије, на којима се могу видети знаничници и делегације, гости ресторана односно председника државе Јосипа Броза Тита, међу којима је и Ахмед Сукарно, председник Републике Индонезије, једне од чланица земаља Несврстаних.

Ресторан у Гроцкој је у старој Југославији био стециште елите и страних делегација, и надалеко познат по одличној кухињи, прелепим панорамама и виноградима којима је био окружен. Удаљен од центра Гроцке и заштићене амбијенталне целине „Грочанска чаршија” 500 м, од београдског језгра 25 км, располаже незаборавним видиковцем чији поглед обухвата панораме Дунава са три речне аде, контуре Авале, Смедерева са тврђавом и Панчева, обрисе Вршачког брега и далеких румунских Карпата...


Народни одбор је 1960. године на Агином брду у Гроцкој откупио три хектара воћњака, винограда и њива са виноградарском кућом и помоћним објектима, у жељи да покрене развој туризма, али и да за Јосипа Броза Тита обезбеди особено место за елитне госте. Кажу да је одабиру земљишта кумовао научник Павле Савић, управник Института за нуклеарне науке у Винчи.


Земљиште је потом препуштено националном угоститељском предузећу „Метропол” са визионарском идејом да Гроцка на атрактивној локацији добије ексклузивни ресторан и привуче бројне посетиоце. Предузеће постаје трајни корисник и улаже у градњу ресторана, уређење околног простора, прилазну стазу, паркинг и засаде винограда по којима је ресторан и добио име. Постојећи виноградарски објекат је реконструисан, проширен и прилагођен новој намени, а касније је у неколико наврата и дограђиван.


Ресторан „Виногради” је убрзо постао омиљено протоколарно место Београда и старе Југославије за дочек најелитнијих гостију. Управљање националним рестораном „Виногради” остало је у склопу ланца хотела-ресторана Метропол све до 90-тих година 20. века.


У самом ресторану је радио енолог, читав простор је био богато опремљен детаљима из народне радиности и традиције, украшен народним ношњама и старинским оружјем, а у објекту је постојала и винска карта са особинама сваког вина, годином бербе, јачином, врстом грожђа. Госте су на улазу дочекивали стиховима народне поезије преведене на неколико језика.


Импресивна је била и листа гостију. Кроз „Винограде” је продефиловало на хиљаде државника, дипломата, политичара, амбасадора, уметника, привредника, страних званичника и званица. До ресторана у Гроцкој су званице и посетиоци неретко долазиле и реком – приватним јахтама и излетничким бродићима, а чувене су и Титове посете јахтом „Шумадинка”.


Тито је читавих седамнаест пута у званичним посетама долазио у Винограде. Наравно, не сам - доводио је у Гроцку своје госте и иностране делегације. Поред чувених светских глумаца попут Софије Лорен, политичара попут Хенрија Кисинџера, државника и шефова држава Европске заједнице, гости ресторана односно Јосипа Броза Тита биле су и делегације и челници земаља Несврстаних. Ахмед Сукарно, председник Републике Индонезије, био је у званичној посети Југославији у јуну 1963. године, а Тито га је угостио богатим програмом који је обухватио и излет у Гроцку, до које су приспели бродом „Крајина“. Уследио је угођај у ресторану Виногради, где је за делегацију уприличено фолклорно извођење и наступ младог Цунета Гојковића. Догађају сведоче фотографије које се чувају у Музеју Југославије.

Посета председника Сукарна ресторану „Виногради“ у Гроцкој, из Музеја Југославије

Ниједан београдски фестивал нити иоле важнији догађај у престоници није могао да протекне без посете ресторану с најлепшим погледом, а кажу да је на овом месту одржан и незванични Самит земаља несврстаних, након првог званичног одржаног у Београду 1961. године.


Ресторан су посетили и познати астронаут Нил Армстронг са посадом Апола 11, али и светске музичке звезде попут џез музичара Луја Армстронга. Његов хит What a wonderfull world може се у потпуности односити и на носталгичну представу о Гроцкој и Југославији из тог времена...


Некадашња национална класа, ресторан „Виногради“ у Гроцкој из ланца Метрополових објеката, овенчан је и на разгледницама тог доба, раме уз раме са симболима Београда: Победником и Авалским торњем.

Живот обележја испричала: Зорица Атић, директорка Центра за културу Гроцка

галерија